رقص

رقص هندی

رقص هندی

رقص هندی

 رقص هندی یک سنت فرهنگی باستانی و مشهور در هند است. رقص های محلی در سرتاسر کشور به وفور وجود دارد و جمعیت زیادی از مردم را می توان پیدا کرد که در جشنواره ها و عروسی ها می رقصند. رقص هندی و آهنگ هندی به شدت در سینمای هند (فیلم های به اصطلاح “بالیوود”) نیز دیده می شود. اما رقص هندی ریشه های خود را از کجا می گیرد؟ در اینجا چهارده مورد از مهمترین اشکال رقص کلاسیک هند وجود دارد.

رقص هندی

تنوع فرهنگ هندی از سایر نقاط جهان پنهان نیست. جشن عظیم جشنواره های هند، سنت ها و آداب و رسوم، فرهنگ غذای دلپذیر که همه ایننها، مورد توجه گردشگران از سراسر جهان است. رقص در هند بسیار بیشتر از حرکات بدنی است، از همان زمان های بسیار قدیم شکل های رقص کلاسیک به عنوان یک نظم و راهی برای اختصاص دادن خود به خدا از طریق هنر در نظر گرفته می شد. هند از هر ایالت این کشور رقص های زیادی را داراست. اگرچه ، فقط شش شکل از رقص های کلاسیک وجود دارد که توسط کشور در سطح ملی شناخته می شود.

انواع رقص هندی

 1. Bharatnatyam

این رقص هندی که با آهنگهای الهی از موسیقی کارناتیک اجرا می شود ، از ایالت تامیل نادو در جنوب آمده است. سرچشمه این رقص را می توان به هزار سال قبل از میلاد مسیح ردیابی کرد، و این سرچشمه از معابد باستانی تامیل نادو است که توسط زنان دوره باستان انجام میشد. شکل رقص به خاطر ژست ها وحرکات زیبای بدن آن که در زبان سنتی مادرا نامیده می شود معروف است. تمرکز آن روی حرکات دست ، حرکت پا و حالت چهره رقصنده است. این شکل از رقص هندی قبل از دوره انگلیس بسیار شایع بود اما در دوره استعمار بسیار افسرده بود. با این وجود هند شکل رقص را در خانه ها زنده نگه داشته است و امروزه به عنوان یکی از محترم ترین اشکال هنری در هند به ویژه در منطقه جنوبی این کشور شناخته می شود، جایی که برای زنان خانه افتخار دارد که رقص کلاسیک فرم Bharatnatyam را بیاموزند.

آموزش رقص هندی

 1. Kathak

رقص هندی کاتاک از شمال کشور از ایالت اوتار پرادش آمده است که از کلمه “کاتا” به معنی “داستان” به زبان هندی گرفته شده است.  حدس هوشمندانه نیست برای کسی که داستانی را که توسط رقصنده کاتاک به شکل قصه گویی از طریق حرکات بدن اجرا میشود را حدس بزند. رقص کاتاک اغلب به عنوان رقص عشق نامیده می شود و می توان آن را با هردو رقصنده زن و مرد با هم انجام داد. این شکل رقص تمرکز زیادی روی حرکات مچ پا دارد و باید با ضربات موسیقی مطابقت داشته باشد. زنگ های مچ پا یا همان gunghroos همانطور که در زبان سنتی از آن یاد می شود بخش مهمی از نظم و انضباط این فرم رقص است. در این فرم های رقص می توان تفاوتهای مختلفی را مشاهده کرد زیرا در مکانهای مختلف اجرا می شود

رقص هندی

 1. Kathakali

رقص هندی کاتاکالی یکی دیگر از شکل های رقص سنتی هند است که به داستان گویی مربوط می شود. کاتاکالی به به زبان هندی به “داستان نویس”  ترجمه می شود. کاتاکالی از منطقه جنوبی کشور از کرالا، یکی از مشهورترین و مذهبی ترین شکل های رقص هندی است. این از داستان های ریمایانا و

داستان های شیوا سرچشمه می گیرد. کاتاکالی شامل حرکات جذاب چهره و لباس های سنگین است که شامل ماسک های سنتی صورت و رنگ های بدن (به طور کلی سبز) است. موسیقی که فقط آواز را شامل می شود، سوپانام نامیده می شود. داستان سرایی قصه های افسانه ای حماسه ی هندو که هم بد و هم خوب را به تصویر می کشند، از طریق مکالمه بین رقصندگان فقط از طریق حرکات بدن و بیان صورت آنها نشان داده می شود. به سادگی برای تماشا جذاب است!

4-Manipuri

همانطور که به سمت شمال شرقی هند قدم می زنید که از سنت غنی و فرهنگ بی نظیر آنها پر می شود، مانی پوری به عنوان سمبل مهمی برای نمایندگی ایالت مانی پوری  از منطقه شناخته می شود. این شکل رقص به روایت رابطه عاشقانه بین خدایان هندو، رادها و کریشنا ، که مشهور به RaasLeela است، انجام می شود. این فرم هنری در یک تیم با لباس های سنتی و آرایش مانی پوری انجام می شود تا داستان این دو خدای را روایت کند. رقص به سرودن داستان و موسیقی ساخته شده توسط سازهای کلاسیک هند انجام می شود.

 1. Kuchipudi

کوچی پودی متعلق به Andhra Pradesh, Kuchipudi احتمالاً سخت ترین شکل از رقص کلاسیک در هند است. کوچی پودی فقط به عنوان رقص در نظر گرفته نمی شود بلکه یک آیین کاملا مذهبی به خدا اختصاص دارد که شامل آیین های خاصی از جمله پاشیدن آب مقدس، سوزاندن چوب های بخور داده شده و دعا برای خدا است. کوچی پودی شامل خواندن و رقصیدن توسط ایفا کننده است به همین دلیل هم مهارت و هم ارادت بسیار بیشتری نسبت به سایر اشکال هنری در هندوستان می طلبد. در دوره قبل، کوچی پودی فقط در معابد ، توسط رقصندگان مرد انجام می شد بویژه Brahmins  (طبقه فوقانی جامعه) اما با گذشت زمان، در بین زنان مشهور شد و امروزه بیشتر توسط بانوان رقصنده انجام می شود.

رقص هندی-آموزش رقص هندی
رقص هندی

6-Odissi

فرم رقص ادیسی از ایالت ادیشا در بخش شرقی هند آمده است. رقص سنتی از معابد هندو در ادیشا گرفته شده است. بیشتر ژستها و حرکات (مودرا) با الهام از مجسمه سازان و بت ها متعلق به معابد باستانی هند است. رقص به عنوان روشی برای بیان داستانهای اساطیری خدایان هندو از جمله شیوا و سوریا انجام می شود. این رقص با یک داستان اسطوره ای همراه است، شعر هندی به شکل موسیقی توسط نوازندگان اجرا میشود. ادیسی قدیمی ترین شکل از رقص هندی است که تا به امروز زنده مانده است. رقص ادیسی بیشتر توسط زنان رقصنده انجام می شود و شامل بیش از 50 حرکات جذاب بدن (mudras ) است.

 1. Bhangra/ Gidda

متعلق به Punjab ، Bhangra رقص پمپاژ قلب است که با ضربانهای بلند ( Dhol ساز سنتی هند) آراسته شده است. در جشنواره های سنتی Punjabi بسیار رواج دارد.

 1. Garba

قاربا از گوجارات آمده است که یک شکل رقص سنتی است که به الهه دورگا اختصاص یافته است. این موسیقی به صورت زوج و با موسیقی معمولی گوجاراتی  اجرا می شود و از چوبها برای اجرای این فرم هنری استفاده می شود.

 1. Rouf

رقص روف که توسط مردم کشمیری برای جشن گرفتن جشنواره ها و مناسبت های مهم خود اجرا می شود،  روف رقص آرامش بخش است که به طور کلی توسط رقصندگان زن با موسیقی سنتی کشمیری اجرا می شود.

 1. Ghoomar

با پوشیدن جواهرات سنگین و لباس های زیبا، مردم Rajasthan را پیدا خواهید کرد که با ضرب های موسیقی می رقصند تا فرم رقص سنتی خود را به شما هدیه دهند.

 1. Chhau

خانمهای زیبایی که لباس مجلسی دارند و فرم رقص چائو را اجرا می کنند چیزی است که شما در طول جشنواره در کلکته می بینید. هنرعامه پسند از شرق هندوستان به عنوان رقص در قالب هنرهای رزمی ( نظامی)  در نظر گرفته شده است.

هندی

 1. Bihu

زنان و مردان جوان اکثراً این رقص مردمی شاد را از آسام در جشنواره بیهو اجرا می کنند. رقصندگان الگویی از حرکت سریع دست، گامهای سریع و نوسان ریتمیک باسن را با پوشیدن لباس سنتی آسامس با لوازم جانبی زیبا دنبال می کنند. با شروع فصل بهار، بیهو شادی و میراث آسام را تلاوت می کند و به مناسبت  Rangali Bihu اجرا می شود. dhol, Xutuli, Toka, Baanhi, Gogona سازهایی هستند که برای اجرای آهنگهای سنتی برای نمایش استفاده می شوند. منشاء بیهو بسیار مشهور نیست، هرچند که سوابق عمیقاً بیان می کنند که منشأ آن از رقص Bisu است که توسط جوامع آپر آسام مانند Sonowal Kacharis ، Deoris ، Moran ، Chutias و Borahis اجرا شده است. شکل رقص فقط در هند شناخته نمی شود بلکه در سطح جهان نیز محبوب است. این رقص محبوب هند در سال 2012 در المپیک لندن اجرا شد.

 1. Lavani

رقص لاوانی که از ایالت امپراتوری مارتا سرچشمه گرفته، شکل رقص “ماهاراشترا” است. این رقص زن-محور، آمیزه ای از موسیقی سنتی و داستان های خدایان است. سرچشمه “لاوانی”  از کلمه “لاوانیا” گرفته شده است که به معنی زیبایی است. جدا از کمک به پیشرفت تئاتر محلی ماراتای، شکل رقص همچنین یک تقویت کننده روحیه جنگجویان در دوران جنگ در قرن 18 بود. لاوانی دو شکل دارد. یکی فلسفی – Nirguni Lavani و دیگری حساس – Shringar Lavani. با سرعت زیاد و سریع ضربه زدن به پا، فرم رقص به همراه ضربان ساز Dholak انجام می شود. داستان ها یا موضوعات این رقص که برگرفته از حول موضوعات مذهب، سیاست، جامعه و بیشتر عاشقانه است. رقصنده ها جواهرات طلایی را در حیاط “ساریی” میپوشند. این رقص در ابتدا در قالب عبادت در معابد محلی اجرا می شد، اما اکنون این یک رقص احساسی است که روی ضربات موسیقی که یک طنز اجتماعی – سیاسی را تفسیر میکنداجرا می شود.

 1. Mohiniyattam

در اساطیر هند، “موهینی” نماد زن لرد “ویشنو” است، و معنای “آتام” در “مالایالام” حرکت ریتمیک است، از این رو به رقص الهی زیبایی پیوسته است. موهینی آتام دومین رقص محبوب کرالا است. رقص کلاسیک هندوستان ریشه در متن قدیمی سانسکریت دارد – Natya Shastra. این رقص به طور سنتی توسط زنان در پی یک مجموعه موسیقی کارناتیک، آواز خواندن و بازی یک نمایش اجرا می شود. در بعضی مواقع، این ترانه، یک هیبرید معمولی از “مالایالام” و سانسکریت نیز به نام “مانی پراوالام” خوانده می شود، که توسط خود مجری آواز خوانده می شود. با یک مجموعه از سازها از جمله Mridangam، Madhalam، Flute، Idakka، Veena و Kuzhitalam؛ این موسیقی در راگا ارایه می شود و به سبک ملودیک آهسته اجرا می شود. اگرچه رقص “لاسیا” اغلب به صورت ملایم، برازنده و زنانه به تصویر کشیده می شود، اما همچنین رقص تند “تانداوا” مربوط به لرد “شیوا” را به نمایش می گذارد. علاوه بر محبوبیت، این رقص توسط یک سری از قوانین به عنوان یک سیستم فحشا “دواداسی” در دوران استعمار انگلیس راج مورد تمسخر قرار گرفت. ممنوعیتی که در آن اعتراض شده بود، در سال 1940 لغو شد و با کمک افراد محلی “موهینی آتام” و “کرالا” دوباره احیا و بازسازی شد.

حیرت انگیز است که بدانید چه تعداد از فرم های رقص منحصر به فرد در هر ایالت هند مخفی است. با تنوع بی پایان هنرهای فرهنگی آراسته به سنت ها، رقص ها بیانگر غنای فرهنگی هستند. ملت هند در واقع در تنوع متحد است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *