رقص, رقص آذری

رقص آذری

سعید عبدی

رقص آذری را بشناسیم

  رقص آذری در دنیا جز تعداد انگشت شماری از رقصهای محلی تکامل یافته میباشد، که از فرهنگ و سنن و آئین یک ملت برگرفته شده است. چرا که این هنر بیکلام بیانگر نحوه زندگی یک قوم، افسانه ها، داستانها و در یک کلام بیانگر تاریخ یک ملت میباشد. و تاریخ هر ملت در گرو قدمت واصالت آن ملت میباشد. رقصی که پایه و اساس دارد، رقصی که  روح دارد قطعا میتواند در دل مردم بنشیند و سالهای سال با آنها زندگی کند و غنی تر شود.

رقص آذری را بیشتر بشناسیم

ماهیت رقص آذربایجانی

  رقص وموسیقی آذربایجان بصورت یک ثروت ملی در سراسر دنیا شناخته میشود. این هنر در دانشگاه های آذربایجان تدریس میشود و فارغ التحصیلان این رشته بعنوان رقصنده ها و افرادی ارزشمندی که گوشه ای از تاریخ و ثروت ملی را یدک میکشند بشمار میآیند. رقص آذری یا بکلام صحیح تر رقص آذربایجانی یک نمونه بارز از تمام تعاریف رقص های محلی میباشد که هم اکنون در دنیا شناخته شده است. در این رقص میتوان از عشقها و دلبری ها، جنگ آوری ها وسلحشوری ها که به حرکتهای موزیکال تبدیل شده، واقعیت هایی که هم اکنون مردم آنرا در غالب افسانه به فرزندان خود تعریف میکنند، را مشاهده کرد. همچنین عظمت خان ها و ایل و تبارها با ظرافت هرچه تمام تربتصویر کشیده شده است.

آموزش رقص در بهترین آموزشگاه غرب تهران. واتس اپ https://wa.me/+989900360183

 

 

کلاس رقص ترکی

دسته بندی رقص آذری

بطور خلاصه میتوان رقص آذری را به چند دسته عمده تقسیم کرد. رقصهای مختص آقایان و بهمان ترتیب رقص بانوان. که هر دوی اینها در غالب گروهی و فردی اجرا میشوند. از رقص آقایان میتوان به این موارد اشاره کرد: کچممسی – شله قوی – قایتاغی – قازاقی – بَی رقصی – خان چوبان – گلشن رقصی و….. و از رقص بانوان: ساری گلین – اوزون دره – نعلبکی – قیزلار رقصی – نابات خانیم – اوچ نمره لی – رقص قیزیل گول – گلین هاواسی و ….

آموزشگاه رقص آذری

آموزش رقص آذری در غرب تهران

همچنین رقصهایی که زنان و مردان در کنار هم میرقصند: یاللی جنگی رقصی – اوزون دره – ناز ائلمه – قیز اوغورلاماسی و…..

برای نمونه یک رقص را که بصورت دو نفره و گروهی اجرا میشود در اینجا توضیح میدهیم

رقص آذری “شله قوی” جز رقصهایی محسوب میشو که به مهارت و چابکی زیادی نیاز دارد. این رقص از آنجا شکل گرفته که وقتی جوانان برای جمع آوری هیزم به خارج از شهر میرفتند، در مسیر برگشند برای استرحت و حفظ روحیه این رقص را اجرا میکردند. این رقص با ریتم تند اجرا میشود. رقصنده با نشان دادن چابکی و فرزی خود، توانایی و مهارت را به رخ میکشد. از این رو یک رقص بسیار تکنیکی با تنوع حرکتی بالا میباشد.

رقص اذری

آموزشگاه رقص غرب تهران

از این رو افرادی که در این زمینه بعنوان رقصنده شناخته میشوند دارای مهارتهای ویژه ای هستند. از جمله توان فیزیکی بسیار بالا، فرزی و چابکی مثال زدنی، استایل و فیگورهای مخصوص این هنر، هماهنگی شدید عصب و عضله، و….

با توجه به توصیف و تعاریف فوق آموزش رقص آذری نیز مقوله ای تخصی میباشد که در مقاله ای جداگانه به آن پرداخته شده است. آموزش این هنر در تهران برقرار میباشد که برای یادگیری میتوانید به این لینک مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *