مرجع انواع رقص

تهران دنس

مرجع انواع رقص

هیپ هاپ

هیپ هاپ در اواخر دهه ۱۹۶۰ در میان جوامع جوان اسپانیایی تبار و امریکایی افریقایی در نیویورک سرچشمه گرفت. این سبک مترادف با رپ و شامل حرکات رقص بریک و بدن سازی است و از دهه ۱۹۷۰ به بعد در سطح بین المللی شناخته شده است. سبک های قدیمی هیپ هاپ مثل poping , locking, Break dancing ,B-boying  در دهه ۱۹۷۰ از ایالات متحده امریکا ظهور کرد و نتیجه گام های بداهه و حرکت از خیابان ها و باشگاه ها بود. موزیک ویدئوهای بزرگان هیپ هاپ مثل بابی براون ، بیل بیوو دیوو ، هوی دی ثابت کرد که شیوه جدید رقص در حال زنده شدن است و رقصنده های جوان آماده کشف آن هستند. گرایش هایی مثل هنرهای رزمی نیز در تکامل آن نقش بسزایی داشتند و منجر به تکامل سبک های جدید دراواخردهه ۱۹۸۰ شدند. حرکات ساده مثل Rogger rabbit , Running man , Robocop در این دوره محبوب بودند.

هیپ هاپ - آموزش در تهران

در دهه ۱۹۸۰ سبک جدیدی از رپ ظهور کرد که بر حرکات پا تمرکز داشت و از سبک های رقص بریک متمایز شد. از این پس هیپ هاپ با بیان آزادتر و دامنه وسیع تری به کار خود ادامه داد. امروزه هیپ هاپ و فانک سبک های منحصربفردی دارند و تلفیق موسیقی و رقص ها با طراحی شخصی، تعاریف سبک هیپ هاپ و فانک را غیرممکن ساخته است.

آشنایی با رقص شافل

رقص هیپ هاپ

رقص هیپ هاپ شامل طراحی گسترده و استایل های مختلف میباشد. بطور سنتی رقصنده ها در این سبک در محیطی جمع شده و در وسط دایره می رقصند و یکدیگر را به چالش میکشند. در حالت دیگر، در صفوف دوئل مانند رقصنده ها روبه روی هم قرار می گیرند و یکدیگر را به چالش میکشند. در واقع شامل حرکاتی می شود تا رقیب را تحقیر کند. صنعت رقص باین مورد با یک نسخه تبلیغاتی-استودیویی از هیپ هاپ که گاهی اوقات به عنوان سبک جدیدی نیز نامیده میشود و تحت تاثیر نسخه ای ازجاز، که جاز فانک نام دارد، واکنش مثبتی نشان داد. رقصنده های آموزش دیده کلاسیک این سبک، استودیویی را به منظور تهیه رقص های هیپ هاپ خیابانی تدارک دیدند. در نتیجه این رقص هم در فضای بیرونی و هم در فضاهای بسته استودیویی اجرا میشود.

رقص هیپ هاپ
برای یادگیری این رقص با ما در ارتباط باشین

از ویژگی های متمایز کننده رقص هیپ هاپ از انواع دیگر رقص ، سبک آزاد این رقص میباشد. رقصنده ها نیز در مسابقات رقص ازاد شرکت میکنند.از جمله استایل های آن ، crews ، freestyling ، battles  هستند. رقص هیپ هاپ میتواند یک سرگرمی ، یک رقابت یا حتی راهی برای امرار معاش باشد .

بریک

 بریک در اوایل دهه ۱۹۷۰ در برانکس جنوبی نیویورک ایجاد شد. شکل ابتدایی این رقص را جیمز براون با عنوان ” گود فوت” یا به شکل فارسی آن “پای خوب ” در سال ۱۹۷۲ با جزییات بیشتر ارایه کرد.بریک از ابتدا رقصی که امروزه دیده شده نبوده است و به عنوان تاپ راک رقصنده ها در حالت ایستاده اجرا میکردند. آپ راک شبیه به تاپ راک اما مقداری تهاجمی تر می باشد. در سبک آپ راک رقص بصورت گروهی اجرا می شود اما در تاپ راک مثل بریک هر شخص به نوبت میرقصد. در سال ۱۹۷۳ دی جی “کول هرک”، بریک را اختراع کرد که یک موسیقی ضرب دار رتمیک است و بار ها برای گسترش آن ساز های مختف و تکنوازی ها انجام داد. کول هرک این کار را با هدف ایجاد ریتمی خاص برای مهمانی های خود انجام داد تا مهمانان بتوانند مهارت های خود را نشان دهند. پسران و دختران بریک دنس برای رقابت و رکورد زدن میرقصند این رقص بعد ها تحت تاثیر هنرهای رزمی و ژیمناستیک قرار گرفت.

آموزش هیپ هاپ

این اولین سبک رقص هیپ هاپ است . در زمان ایجاد آن ، این تنها سبک رقص هیپ هاپ بود زیرا افریقا بامباتا آن را به عنوان یکی از پنج ستون فرهنگ هیپ هاپ به همراه رپ ،ترنتابلیسم ،بامبینگ میدانست. اگرچه امریکایی های افریقایی تبار این سبک رقص را ایجاد کردند.

بریک شامل چهار رقص پایه ست :

  • تاپ راک : که شامل حرکات پا و در حالت ایستاده است.
  • داون راک : شامل حرکات پا و هر دو دست بر روی زمین می باشد.
  • فریز : حرکات طراحی شده روی دست ها ، و حر کات پر قدرت ترکیبی که شامل حرکات اکروباتیک می باشد.
  • قدرتی : شامل حرکات آکروباتیک پیچیده و چشمگیر. انتقال حرکات از بالا تنه به پایین تنه که “فرود” گفته می شود.
آموزش هیپ هاپ

همزمان با بریک در نیویورک ، سبک های دیگری در کالیفرنیا نیز ایجاد شد. سبک های فانک اشاره به چندین سبک رقص خیابانی است که در دهه ۱۹۷۰ در کالیفرنیا ایجاد شد و شامل روبوتینگ ، باپینگ، هیتینگ، لاکینگ و باستینگ، بوگالو، که از قدیمی ترین آن هاست ، می باشد. پاپینگ و لاکینگ از استایل های محبوب هستند.

برای یادگیری رقص هیپ هاپ با ما در ارتباط باشین

تاریخ انتشار: 8 نوامبر, 2020
4,221 بازدید
دسته بندی ها: مقالات

دیدگاه ها