مرجع انواع رقص

تهران دنس

مرجع انواع رقص

رقص دونفره

رقص دونفره به رقصهایی گفته میشود که بهمراه یک پارتنر اجرا میشود. علی رغم جنبه هنری و فنی که این رقص ها دارند بیشتر به علت فان و سرگرم کننده بودن، این رقصها محبوبیت پیدا کرده اند. که بویژه برای عروس و دامادها رقصیدن بصورت دونفره از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به جلوه و زیبایی مراسم میافزاید. از جمله رقصهایی که میتوان به دونفره بودن آن اشاره کرد رقص آذری، ایرانی، سالسا، باچاتا و… هستند.در این مقاله به رقصهای دونفره سالسا و باچاتا میپردازیم.

آموزش رقص دونفره
رقص دونفره

سالسا (رقص دونفره)

سالسا یکی از رقص های دونفره و همچنین تکنفره پرانرژی ، جذاب و سرگرم کننده میباشد. بهترین قسمت این رقص اجتماعی بودن ان است و نیاز به پارتنر دایم ندارد و افراد به راحتی میتوانند رقص سالسا را ترکیب کنند و همین ویژگی باعث محبوبیت آن شده است. منشا رقص سالسا در دهه های گذشته موضوع مهمی بوده است. تاریخچه این رقص بیانگر تغییرات زیاد در طول زمان بوده است. موسیقی های بسیاری وجود دارد که مختص سالسا هستند و هر شخصی با تمرین منظم میتواند این رقص را فرا بگیرد.

استایل های متفاوت سالسا

رقص سالسا در سراسر جهان شناخته شده است و افراد آن را در فرم های متفاوتی اجرا میکنند. اما مشاهده شده که بسیاری از جنبه های فنی این رقص در سبک های متفاوت یکسان است. در زیر برخی از محبوب ترین انواع سالسا را ذکر کرده ایم:

 • سالسای سبک کوبایی :
  این فرم از رقص سالسا همچنین سالسای سبک کازینو نام دارد که عمدتا شامل دو رقصنده است که یکی رهبر است و دیگری پیرو آن. این فرم از رقص شامل بسیاری از الگوهای مدور به همراه حرکات خاص بدن است که از رقص دونفره فولکوریک افریقایی کوبایی الهام گرفته شده است.
 • سبک کالی:
  از اشکال دیگر آسان تر است و شامل حرکات پیچیده پا ، حرکات سریع دست نیست.این سبک به کلمبیایی هم معروف است .
 • سبک مامبو:
  هیچ مدرک واقعی در مورد منشا این شکل رقص دونفره سالسا وجود ندارد. با این حال محبوبیت جهانی پیدا کرده است. منشا آن در حدود دهه ۱۹۶۰ از مهاجران امریکای لاتین گزارش شده است. این فرم از رقص از ریتم اساسی ” آن – تو” با الگوی سریع سریع پیروی میکند.
 • سبک لس انجلس :
  این سبک احتمالا جوانترین شکل سالسا است که در دهه ۱۹۹۰ محبوبیت پیدا کرد. این بسیار تحت تاثیر الگوی رقص سوینگ ، چاچاچا ، و مامبو است. این شامل تعداد زیادی از الگوی چرخش ، یک ظاهر طراحی شده پیچیده بازو و حرکات فانتزی با ریتم ( آن – وان ) است. از الگوی سریع سریع آهسته پیروی می کند.
آموزش رقص سالسا
سالسا

باچاتا

باچاتا از انواع رقص های دونفره ست که در جمهوری دومینیکا بیشتر به آن توجه می شود. این رقص در سراسر دنیا به شکل های مختلف اجرا می شود. این رقص نیز هم بصورت تکی هم بصورت دونفره اجرا میشود.

حرکت ابتدایی رقص باچاتا سه مرحله هستند که با حرکت کوبا در هیپ ( باسن) همراه می باشد. این حرکت با یک ضربه در چهارمین بیت ( ضرب ) همراه است. خم کردن زانوها به میزان خیلی کم و نرم میتواند این حرکت را آسان تر کند. حرکت درست هیپ بسیار اهمیت دارد چراکه از حرکات اصلی این رقص دونفره محسوب میشود. حرکت اغلب رقصنده ها از پایین تنه به باسن میباشد و بالا تنه حرکت کمتری دارد.

برای یادگیری رقص با ما در ارتباط باشین

در رقص دونفره، هدایت کننده تصمیم به اجرای باز یا بسته میگیرد حرکات رقص و تنوع قدم ها ،در طول رقص بسیار بستگی به موسیقی ( مثل ریتمی که با آلات مختلف موسیقی نواخته میشود ) دارد. برخلاف سالسا ، باچاتا از حرکات خیلی پیچیده ای ترکیب نشده و حرکات مثل اغلب رقص های اجتماعی دیگه با کشیدن و جمع کردن دست ها همراه میباشد. زمانی که بیشتر حرکات با پایین تنه (کمر به پایین ) انجام میشوند،هماهنگی و انتقال حرکت  دست ها بهتر صورت میگیرد. باچاتا از جمله رقص های جذاب شمرده میشود. باچاتا رقصی است که به همراه یک نفر دیگربرای بروز احساسات نسبت به دیگری انجام میشود.

آموزش رقص دونفره
سالسا

رقص اصلی باچاتا از جمهوری دومنیکا جایی که موسیقی آن برآمده است ، متولد شده است. این سبک از دهه پنجاه شروع شده . مراحل اولیه باچاتا در یک مربع کوچک ( پهلو ، پهلو ، جلو و پهلو ، پهلو ، عقب ) از بولرو الهام گرفته شده اند اما در باچاتا کمی متفاوت است و بسته به روحیه رقصنده و قدم های بین ضربات و نوع موسیقی است. پوزیشن دست در رقصنده میتواند خیلی بسته یا نیمه بسته یا حتی باز باشد.

رقص دونفره باچاتا ، یبن یک حرکت ابتدایی شامل هشت شمارش در فضای مربعی ست. رقصنده های غربی بعدا حرکات ساده دیگر به رقص اضافه کردند و این ها شامل هشت شمارش این بار با حرکات پهلو به پهلو میباشد. هر دو استایل شامل سه قدم معمولی و سپس یک قدم درجا. ضربات درجا همراه عقب دادن باسن هستند که اغلب با ضربات میانی ( قدم های بین ضربات،قدم های شبیه چا –چا-چا و مابقی تقریبا متفاوت هستند.) شناخته شده و همراه هستند.

باچاتا برای عروس و داماد
باچاتا

ورژن سنتی

در اواخر دهه ۱۹۸۰ یا اوایل دهه ۱۹۹۰ ، مدارس رقص در نیای غرب شروع به استفاده از الگوی ساده به پهلو به جای قدم های  چهارگوش کردند. مراحل اصلی این الگو به سمت دیگری حرکت میکند و پس از هر ضربه تغییر جهت میدهد. ویژگی های این سبک  ،ارتباط نزدیک بین هم رقص ها، حرکات نرم باسن و ضربه زدن با یک پاپ کوچک از لگن در مرحله ۴ است ( ۱،۲،۳، ضربه / لگن ) . طراحی این سبک مربوط به بالروم دنس است و دیپس معمولا در این سبک استفاده میشود . این اولین باچاتا به اصلاح فیوژن استایل است و اصولا با رقص باچاتا متفاوت است و ویژگی های رقص غربی را داراست.

آموزش رقص آذری

ورژن مدرن

سبک تلفیقی جدید تر است که احتمالا از سال ۲۰۰۵ ایجاد شده . این سبک بطور گسترده در اسپانیا شکل گرفته . اصول اولیه همان سبک سنتی باچاتا میباشد اما حرکاتی از سالسا ، بالرووم ، زوک لامبادا، تانگو اضافه شده است. در این سبک زوج ها بیشتر بالا تنه خود را حرکت میدهند بر هیپ هاپ بیشتر تاکید میکند و خانم ها بیشتراز مفاصل هیپ استفاده میکنند. در این سبک بیشتر از چرخش های سالسا الگو برداری شده و در سبک جدیدتر از حرکات هیپ هاپ بهره برده .

دونفره
رقص سالسا

باچاتا تانگو

فیوژن استایل غرب با قدم های سنتی  اصولی اما بیشتر مشابه تانگو میباشد. شمارش پاپ برای افزودن حرکات و سبک های متنوع رقص لاتین استفاده میشود که بیشتر از تانگو گرفته شده است . حتی اگر باچاتا تانگو در دومنیکا ،مرکز تولد باچاتا ، شنیده نشده باشد ، در میان مربیان رقص خارج از کاراییب محبوب شده است.

تاریخ انتشار: 19 نوامبر, 2020
18,044 بازدید
دسته بندی ها: مقالات

دیدگاه ها