مرجع انواع رقص

تهران دنس

مرجع انواع رقص

درد بدن بعد از ورزش

درد بدن یا همان درد عضله بعد از ورزش بین تمام ورزشکاران چه حرفه ای، چه آماتور اتفاق میفتد. و چیزی نیست که باعث نگرانی شود. به درد عضلات پس از ورزش DOMS گفته می‌شود> Delayed onset muscle soreness. این درد معمولاً بین یک الی دو روز بعد از ورزش و معمولا ورزش سنگین، مانند انواع بدنسازی، اتفاق می افتد.

شدت درد بدن بعد از ورزش به چند عامل بستگی دارد: میزان شدن درگیری عضله، ژنتیک، میزان آب بدن، اما معمولا این درد عضلانی چیزی نیست که شما باید به آن عادت کنید. بدن درد بعد از ورزش معمولاً بین ۳ تا ۵ روز طول میکشد. البته تعداد روزهای مورد نیاز برای ریکاوری با شدت تمریناتتان ارتباط مستقیم دارد. اگر میزان بدن دردتان بعد از ورزش چندان زیاد نباشد، ۱ یا ۲ روزه خوب خواهند شد.

درد بعدن بعد از ورزش

علت بدن درد بعد از ورزش

بسیاری از افراد تصور می کنند که این بدن دردها ناشی از ترشح اسید لاکتیک داخل عضلات است. اینطور نیست، بسیاری از اسید لاکتیک ها خیلی زود از عضلات خارج می شوند. علت اصلی درد عضله، التهاب و تورم عضلات بعد از ورزش است. زمانی که ورزش می کنید و عضلات شما درگیر هستند، البته زمانیکه بیشتر از توان عضله از آن کار میکشید، در حال آسیب رساندن به بافت عضلانی خود هستید و در نتیجه عضلاتتان متورم و ملتهب خواهند شد. این درد، درد بدی نیست و اتفاقا نشانه خوبی در جهت تقویت و رشد عضلات میباشند. بدن درد نیز در نتیجه این آسیب و التهاب به سراغتان میاد. این دردها روندی برای درمان و ریکاوری شماست.

در توضیح علمی تر، بعد از این حجم از تمرین، ریزبافت های عضلانی تان دچار آسیب شده و بدن در مواجهه با آسیب دیدگی فوراً شروع به افزایش تولید سلولهای ایمنی در محل آسیب می کند. این سلولهای ایمنی موادی از خود ترشح می کنند که عصبی تان را حساس تر می کند. در نتیجه به محض درگیری دوباره عضله یا دست زدن به این ناحیه عصب شروع به ارسال پیام درد به مغز خواهد نمود. آگاهی در مورد علت درد بدن بعد از ورزش تا این اندازه کافی است. الان باید بدانیم برای کاهش درد چه کنیم؟

مقاله درباره رقص آذری

روش کاهش درد

  • دوش گرفتن و ماساژ زیر آب گرم
  • نوشیدن آب فراوان. میزان آب بدن و میزان درد بدن ارتباط مستقیمی دارند. پس افزایش میزان آب بدن میتواند روند بهبود عضلانی شما را سریعتر کند.
  • حرکات کشی سبک. انجام حرکات سبک هنگام درد عضلانی، انجام دادن حرکات کششی در کاهش انقباض و افزایش دامنه ی حرکت تأثیر بسیاری دارد و کمک می کند احساس بهتری داشته باشید.
  • مصرف پروتئین کافی. پروتئین ماده ی مغذی مهمی برای ساخت و حفظ ماهیچه ها است. بنابراین، پس از تمرینات سخت، نقش ویژه ای در حفاظت از عضلات دارد.
  • استراحت. استراحت دادن کامل به آن قسمت از عضله که حجم سنگینی از تمرین را تجربه کرده مهمترین قسمت ماجراست.
  • تمرین سبک. تمرین بسیار سبک برای آن قسمت از عضله، هرچند در آغاز بسیار دردآور خواهد بود، کمک بسیار زیادی برای کاهش درد بدن میکند.

پس موقعی که تازه کار هستید، حجم تمرینات زیاد شده و یا برنامه تمرینی تان را عوض کرده اید به احتمال زیاد این درد بسراغتان خواهد آمد. نگران نباشید این نشانه خوبی است. خود را ملامت نکنید و با این درد کنار بیایید، چون در طول مسیر به کرات این اتفاق خواهد افتاد. سعی کنید عادت کنید.

تاریخ انتشار: 26 آگوست, 2021
2,171 بازدید
دسته بندی ها: مقالات
برچسب ها:

دیدگاه ها